Ķermenis, kas piemērots konkrētam sporta veidam

Atrast atšķirību starp panākumiem un neveiksmēm, ir sarežģīti. Viens no risinājumiem ir tas, ka katram ir pēc iespējas vairāk jāatbilst konkrētajam sportam. Maratona skrējēji mēdz būt viegli un muskuļoti, top peldētājiem parasti ir lielākas kājas un zelta medaļas ieguvēji svarcelšanā ir ar izteiktiem muskuļiem un ar īsām rokām un kājām. Tātad, ir svarīgi, vai fiziskais ķermeņa tips un veids, kā darbojas jūsu ķermenis, atbilst jūsu konkrētajam sportam. Vai jūsu ķermenis attīsta un uzlabojas noteiktā veidā izvēlētā sporta veida ietekmē?

Nedaudz par 160 m garākai personai ir maz iespēju kļūt par elites basketbolistu, bet 2 m garums ar izturīgām cīpslām automātiski nenoved pie olimpiskā zelta. Ja vien jums nav taktikas, kur tas ir nepieciešams, pienācīgs aprīkojums, medicīniskais nodrošinājums un optimāli psiholoģiskie nosacījumi, uzvarēt ir grūti. Un nespēja pārvarēt sāpes, kā arī, protams, lieliska tehnika, visi fiziskie atribūti būs velti.

Tehnika ir ļoti svarīga

Peldēšanas laikā kājas sniedz tikai 5-10% spēka, tādēļ tehnika ir ļoti svarīga. Kā piemēru var minēt arī triatlonus, kuri visi ir ārkārtīgi piemēroti, tomēr ir arī tādi, kuri, iespējams, nespēj sasniegt konkurences standartu, jo viņiem ir slikta peldēšanas tehnika.

Sāciet ar pareizo ķermeņa uzbūvi piemērotam sportam

Labs sākuma punkts ir laba ķermeņa uzbūve pareizajam sportam. Austrālijas sporta institūts ir uzsācis talantu meklēšanas programmu. Viņi izskaloja skolas 14-16 gadus veciem bērniem, kuru ķermeņa tips bija elites sportisti. Viens no viņu pirmajiem atradumiem bija Megana Stila (Megan Still). 1987. gadā viņa dzīvē nekad nebija turējusi airi, bet viņai bija gandrīz ideāls ķermenis airešānai. Pēc intensīvas sagatavošanas viņa 1996. gada Atlanta olimpiskajās spēlēs uzvarēja zelta medaļu sieviešu airēšanā.

Sportam atbilstoša ķermeņa uzbūvi

Ar ģenētisko zināšanu sprādzienu tagad meklē ne tikai sportam atbilstošu ķermeņa struktūru, bet arī atbilstošus gēnus. Ir iesaistīti vairāki. Piemēram, spēja efektīvi izmantot skābekli ir atslēga sasniegt labāku rezultātu. EPOR gēns ierosina sarkano asinsķermenīšu ražošanas procesu un pēc tam izslēdzas, bet viena mutācija nozīmē to, ka tas var izraisīt sarkano asins šūnu patoloģisku daudzumu. Šī mutācija noteikti ir veiktspējas uzlabošana. Somu pētnieki norāda, ka šī EPOR mutācija bija kādai ģimenei no kuras vairāki bija čempioni izturības sportā, tostarp čempions ar zelta medaļām slēpošanā Eero Mantjranta. Šādas mutācijas esamība noteikti uzlabo veiktspēju. Futbola elites sportistu starpā ir arī cilvēki ar ekstremāli normālu fizioloģiju, kas arī uzlabo sniegumu.

Kalenjinas ciltij no Kenijas ir 40% no pasaules medaļu distanču skriešanā. Vēlmei atrast labākos atlētus, kas daļēji balstīts uz īpašībām un uzbūves tipu, ir bijusi ilga sarežģīta vēsture, jo tas ir bijis saistīts arī ar rases jautājumu. Āfrikas izcelsmes konkurentiem ir lielākā daļa vadošo laiku lielākajās skriešanās sacensībās, lai gan tikai 1/8 pasaules iedzīvotāju ir melni. Šiem Kenijas tautas pārstāvjiem parasti ir tievas kājas ar augstu muskuļu ģenētisko pazīmi, kas ir efektīva skrējēja anatomija. Ņemiet vērā, ka tie parasti augstāk, kas palīdz palielināt ķermeņa sarkano asins šūnu daudzumu un to kardiovaskulāro kapacitāti, kas ir svarīga skriešanai tālākajās distancēs.

Patiesībā starp indivīdiem ir vairāk ģenētiskas atšķirības nekā starp rasēm. Ko mēs zinām par dažādiem fizioloģiskajiem veidiem, ir tas, ka ir noteikti ķermeņa veidi, kas piemēroti konkrētam sportam. Ir iespējams atrast arī dažādus pētījumus, kas atspoguļo konkrēto aspektu.

Categories: cityclimbers Sports